Harcerska Gromada Wilków im. J.P.2


Idź do treści

Historia - stowarzyszenie zwykłe HGW im. JP II - do kanonizacji JP II (2010-2013)

- W dniu 09.04.2010 - HGW stała się Stowarzyszeniem zwykłym - niezaleznym od KH LS-Drzewo Pokoju.
- 11.04.2010 ogłoszono w Gromadzie miesięczną żałobę w związku z tragiczną śmiercią w Smoleńsku Prezydenta RP, jego małżonki i osób towarzyszących.
- 17.05.2010 zostalismy przyjeci do Zakonu Skautow Swiata (The Order of World Scouts).
- W lipcu 2010 odbył się w Beskidzie Niskim kolejny wypad HGW. Pogoda była dramatycznie niesprzyjająca (deszcz, zimna temperatura). Pomimo to wypad się podobał i duch w Gromadzie generalnie uległ wzmocnieniu.
- We wrześniu 2010 odbyło się pierwsze Rykowisko (ważna narada HGW).
- W październiku 2010 wzięliśmy udział we Lwowie w obchodach 10-lecia Ukraińskiej Organizacji Skautowej.
- W grudniu 2010 byliśmy w Wilnie.
- W styczniu 2011 odbyło się w Bartlu pierwsze szkolenie funkcyjnych Matecznik połączone z kolejnym Rykowiskiem.
- Również w styczniu 2011 odeszli z HGW wszyscy druhowie z Rodziny Nadziei. Rozwiązaliśmy patrol "Czarne Wilki".
- Na początku kwietnia 2011 - na wypadowych dniach skupienia w Piecach - dołaczyło do Gromady 2 druhow z gdyńskiego "Domu na Klifie" Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.
- Na początku maja 2011 reprezentacja naszej Gromady wzięła udział w uroczystościach beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie. Rok po tym wydarzeniu powstała piosenka "SANTO SUBITO" o wyjezdzie na beatyfikacje. Po 3 latach piosenka ta otrzymała kolejną zwrotkę - dot. kanonizacji JP II.
- W połowie maja 2011 odbył się wypad Gromady do Szwecji na obchody 20 lecia NHHP LS-Kaszuby.
- W dniach 25.06.2011-02.07.2011 odbył się w Beskidzie Niskim kolejny wypad (SEW - Summer Expedition of Wolves). W ramach wypadu odwiedziliśmy piękną dolinę Jasiel oraz klasztor w Komanczy - miejsce internowania Prymasa Wyszyńskiego. Obozowaliśmy przy starej chacie Łemkowskiej - organizując wędrówki bez obciążenia. Pogoda była nie najgorsza (lało tylko jedną dobę). Uczestnicy generalnie wrócili zadowoleni.
- Na początku września 2011 druhowie z gdyńskiego "Domu na Klifie" przestali być członkami Gromady. Wyszło na to, że nie ma co na siłę szukać osób z domów dziecka.
- 12.11.2011 odbylo sie klimatyczne ognisko w Gdyni razem z reprezentacja LS-DP - z okazji 100-lecia OWS i 100-lecia harcerstwa polskiego.
- w styczniu 2012 odbylo sie drugie szkolenie Matecznik. Na jego końcu odbyło się ważne Rykowisko (trzeba było przemysleć aktualną sytuację HGW - w związku z jesiennym odejściem osób z kolejnego domu dziecka). postanowiono promowac osoby z rodzin wielodzietnych, Zdecydowano o utrzymaniu tradycyjnej formuły HGW jako jednostki wyłacznie męskiej.
- w lutym 2012 już po raz drugi obchodzono DMB w pizzerii Laola w Gdyni Karwinach (rok wczesniej ten pomysł wyszedł trochę przypadkowo ale w tym roku był kontynuowany - jako tradycja). Tradycyjnie odbył się tam quiz o BP.
- W marcu 2012 popłynęliśmy do Szwecji, by wziąć udział w Gnesta w biwaku NHHP LS-Kaszuby. Atmosfera biwaku była wręcz rodzinna. Powstała tam nowa piosenka "pytam siebie".
- Pod koniec kwietnia 2012 odbył się biwak w Czarnej Wodzie połączony z pierwszym w historii HGW spływem kajakowym, rozmowami nt. 3 Maja i wizytą przy pomniku Karola Wojtyły. Biwak od razu został uznany za kultowy.
- W dniach 29.06-07.07.2012 odbył się Letni Wypad Wilków w Beskidzie Niskim - wg uczestników był to najlepszy z dotychczasowych wypadów. Mnóstwo było elementów ideowo-wspomnieniowych, by przypomnieć jakie są korzenie i jaka wartosc Gromady. Na tym wypadzie w dniu 4.07.2012 w dolinie Czertyżne - obrzedowo potwierdzilismy przyjecie JP II jako patrona Gromady.
- W dniu 15.09.2012 oboźnym HGW został Dymek. Zmieniono też trochę strukturę organizacyjną Gromady (rozwiązano Krąg Odwoławczy, uczyniono z wilków Mackenzie Radę Mackenzie)
- W dniach 25-29.10.2012 bylismy na Ukrainie na zaproszenie Ukrainskiej Organizacji Skautowej. W dniu 28.10.2012 w katedrze lwowskiej anonimowy stary skaut powierzył naszą Gromadę opiece Matki Bożej Łaskawej.
- W dniach 16-18.11.2012 w Kielnie zorganizowaliśmy razem z KH "LS-Drzewo Pokoju" i SH "Knieja" biwak z okazji 101-rocznicy powstania OWS. 16.11.2012 przyjęto jako datę oficjalnej inauguracji Konwentu św. Jerzego (w ramach OWS) jako platformy współpracy organizacji z Polski i Europy Wschodniej.
- W dniach 26-30.12.2012 odbyło się w nietypowym czasie Szkolenie Matecznik. Miejscem szkolenia było Pepowo. Na szkoleniu poruszono - jako priorytet - sprawę służby członków Gromady dla społeczeństwa.
- W dniach 08-12.02.2013 odbyła się kultowa wyprawa w Tatry. Surowa przyroda pozostawiła na wszystkich niezatarte piętno.
- W nocy 23/24.03.2013 odbyła sie pierwsza Wilcza Droga Krzyżowa (w lasach karwińsko-witomiśkich). Uczestnicy (w liczbie 6) byli bardzo zadowoleni i zgłosili swój akces do następnych edycji tego wydarzenia.
- W dniach 02-05.05.2013 odbył się biwak Gromady w Krakowie. Spaliśmy w malowniczym byłym fordzie austriackim na obrzeżach miasta. Nietypowym wydarzeniem było wyświetlenie na biwaku filmu Cristiada (przypadkowo Murzyn miał przy sobie kopię tego filmu).
- W dniach 28.06-08.07.2013 odbył się w Beskidzie Niskim 5 Letni Wypad Wilków (5 SEW). Ze względu na chorobę komendanta (róża na nodze) przemieszczanie się do kolejnych punktów nocowania odbywało się busem. Wędrówki wychodzily i wracały do miejsc zakwaterowania - bez plecaków. Było więc inaczej - może zbyt łatwo. Ale tylko taka opcja wchodziła w grę.
- W dniach 30.08-01.09.2013 odbył się w Piecach biwak połączony ze spływem na Wdzie (dojechaliśmy busem do Czarnej Wody). Na biwaku były znakomite gawędy historyczne: Czapli, ks. Kresowca, Murzyna i Forte. Na spływie i jednym z ognisk byli z nami miejscowi ministranci. W Piecach jak zwykle odpoczywaliśmy bardzo dobrze. Spływ też był OK.
- W dniach 26-30.09.2013 odbył się biwak na Ukrainie. Byliśmy w Hrebenowie w Beskidzie Skolskim i troche we Lwowie. Towarzyszyły nam druhny z KH Przewo Pokoju, bo na Ukrainie po raz pierwszy odbyło się spotkanie Rady Konwentu św. Jerzego w ramach OWS. Biwak był sympatyczny choć zasady organizacyjne na Ukrainie dopuszczają zbyt wiele luzu - jak na nasze standardy. Jednak z roku na rok widać coraz więcej młodzieży (nie tylko dzieci) co dobrze świadczy o pracy skautowej Ukraińców. Smakowało nam jedzenie. Ustalenia Rady Konwentu były całkiem sensowne. W drodze powrotnej druhny zorganizowały w pociągu obchody Dnia Chłopaka. Ach te kobiety zawsze znajdą okazję do imprezowania.
- W dniach 15-17.11.2013 odbył się w Gdańsku, Sopocie i Gdyni historyczny biwak pod nazwą OWS Get Together z udziałem skautów z Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Bardzo ciekawe doświadczenie,fantastyczna impreza integracyjna.
- W dniach 20-26.01.2014 odbyło się kolejne Szkolenie Matecznik w Bartlu zakonczone Rykowiskiem. Jak zwykle w Bartlu bylo klimatycznie choc troche tym razem bylo za zimno.
- 22.02.2014 - po raz trzeci obchodziliśmy DMB w Pizzerii Laola w Gdyni-Karwinach. Było nas trochę za dużo jak na ten lokal przez co spotkanie nie wyszło tak dobrze jak w poprzednich razach.
- 06.03.2014 - odchodziliśmy w bibliotece szkolnej w Bojanie Dzień Kobiet dla kpw2. Pomimo bojkotu imprezy przez większość HGW - wyszło świetnie (po prostu dziewczynom wszystko sie podobało - były miłe).
- 21-22.03.2014 - 2 Wilcza Droga Krzyżowa z Kościerzyny do Sycowej Huty. Było to przygotowanie duchowe do kanonizacji Jana Pawła II. Wyszło pięknie pomimo deszczu. Było nas w sumie 20 członków HGW. Ksiądz w Kościerzynie specjalnie odprawił dla nas mszę św. na początku Drogi. Okazało się, że ten kościół (pw. św. Trójcy) silnie związany jest z JP II. Są tam relikwie i pomnik tego papieża. Trasa Drogi Krzyżowej była bardzo ciekawa (koncepcja Bohuna). Golgota to tradycyjnie była wysoka góra (po deszczu nie było łatwo tam wchodzić). Na każdej stacji były rozważania częsciowo osobiste, częsciowo dot. życia JP II. Po dojściu do domu Bohuna czekała na nas królewska uczta. Udało nam się pogadać trochę o nowych stopniach (choć niektórzy w trakcie dyskusji zasnęli). Impreza wyszła znakomicie.

Strona Główna | Aktualnosci (News) | Zew Wilkow (Voice of Wolves) | Plan Pracy | Ksiega Gosci (Guest Book) | Spiewnik (Songs) | Galeria (Photos) | Kontakt (Contact) | Do Pobrania (Download) | Linki (Links) | Historia (History) | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego