Harcerska Gromada Wilków im. J.P.2


Idź do treści

Historia - st. zwykłe HGW im. sw. JP II - do zakończenia Św. Roku Miłosierdzia (2014-2016)

- 24-29.04.2014 - odbył się Wyjazd do Rzymu na Kanonizację Jana Pawła II. Wyruszyło trzema samochodami 16 członków HGW (w tym jeden z kpw) + 2 osoby z LS, jedna z DP i jedna spoza harcerstwa. Miało być jeszcze dwóch z HGW - w czwartym samochodzie - ale ich samochód zepsuł się w 2/3 drogi we Włoszech. Ciekawe, że było to w Rovereto gdzie jest największy na świecie Dzwon Pokoju, któremu uroczyście oddali cześć, mundurach, jako reprezentacja HGW. Pierwszy nocleg był w Monachium (na podłodze). Piękne świadectwo o Janie Pawle II dała tam nam mieszkająca w Monachium polska rodzina. W Monachium była też burza mózgów i modlitwa nt. przestrzegania Prawa Harcerskiego - zakończona uchwaleniem tzw. poprawki monachijskiej. Potem dotarliśmy do fantastycznych sióstr Loretanek w Rzymie - których serdeczność i oddanie wszyscy wspominają. Na kanonizacji byliśmy nie za blisko ale też nie na szarym końcu. Potem wbiliśmy się do Bazyliki św. Piotra by pomodlić się przy grobowcu św. JP II. Wieczorem usióstr ogłosiliśmy uroczyście wejście w życie tzw. Rzymskiego Systemu Stopni - BORPI. W drodze powrotnej rozmawialiśmy z liderami skautowymi w Monachium o planowanym OWS GET TOGETHER w Monachium. Wyjazd miał silniejsze niż zwykle akcenty religijne ale był to rodzaj pielgrzymki. Kierowcy zachowywali się jak nasza rodzina. Było to piękne doświadczenie. Cieszymy się , że tam byliśmy i że nasz patron JP II jest święty
- 29.05-01.06.2014 - biwak w Piecach. Wreczylismy ks. Witoldowi Szumiato tytuł: Segno Vivo di Speranza.
- 27.06-05.07.2014 - 6 Letni Wypad Wilkow - po raz pierwszy poza Beskidem Niskim. Tym razem wedrowalismy po Beskidzie Sadeckim i Pieninach. Duze wrazenie zrobily na nas miejsca noclegowe: Chatka pod Niemcowa i slynne Schronisko pod Durbaszka. Tam dostalismy od Boga wazne slowo z Biblii - co moznaby okreslic jako Pieninskie Bierzmowanie. Widoki gorskie byly piekne. Atmosfera dobra. Wrocilismy zadowoleni.
- 05-07.09.2014 - Biwak w Bojanie z druhnami z kpw2 - bardzo udany wyjazd - liczmy na to że jest to początek nowej tradycji.
- 02-06.10.2014 - kultowa 2 wyprawa w Tatry - tym razem w klimacie jesiennym. Piekne przezycie. Na tym wyjezdzie nowym oboznym zostal: Murzyn, a nowym kwatermistrzem: Jumper.
- 14-15.11.2014 - Zlot Drzewa Pokoju i HGW z okazji 103 - lecia OWS. Bardzo sympatyczna - rodzinna atmosfera. Widać było jak bardzo obie organizacje sa do siebie podobne - jak rodzina.
- 12.12.2014 - opłatek HGW - w klimatycznej atmosferze domu Thorgala. Po raz pierwszy czytana była ewangelia po kaszubsku.
- 30.01-6.02.2015 - Szkolenie Matecznik na Durbaszce w Pieninach. Niesamowicie klimatyczne miejsce. Świetna obsługa. Trudno tylko byłio pogodzić intensywne szkolenie z intensywną turystyką. Ale doświadczenie było ciekawe. Piękna, śnieżna zima podkreślała jeszcze urok miejsca.
- 20-21.03.2015 - 3 Wilcza Droga Krzyżowa - tym razem w okolicach Zukowa - jak zwykle było swietnie. Potem rozmawialismy o szczegolach tzw. Poprawki Hradczanskiej dot. podwojnej przynaleznosci organizacyjnej instruktorow z HGW.
- 16-20.04.2015 - Kultowy biwak do Pragi w Czechach - piękne wydarzenie religino-historyczne z domieszką szalonego, typowego klimatu HGW. Mieszaliśmu użyczliwych księży Klaretynów w Parafii u svatego Mateje. Na Hradczanach ogłoszona została Poprawka Hradczanska dot. podwójnej przynalezności organizacyjnej.
- 15-17.05.2015 - Biwak w Piecach. Na biwaku została zatwierdzona Zmodyfikowana Deklaracja Ideowa HGW (ogłoszenie jej nastąpiło w swieto Prazskeho Jezulatka). Podjęto też decyzję o podjęciu próby (narazie przez rok) zagospodarowania Bazy Wilcza Tosiówka - w Gdyni Wiczlinie. Stwierdzono potrzebę powołania pionu starszego HGW.
- 06-07.06.2015 - Klimatyczny biwak wspominkowy MINULOST (przeszlosc) w Grzybowskim Mlynie z piekna trasa splywu kajakowego i wspaniala organizacja w wykonaniu Bohuna i jego rodziny. Przybyli z byłych wilkow: Jeżu, Szerszen, Bizon, Wampir, Wysocki, Firefox i Kamyk.
- 02-11.08.2015 - 7 Letni Wypad Wilków w Bieszczadach. Piękne widoki, ale dramatyczna pogoda (najpierw ulewne deszcze z gradem, potem tropikalny upał), to że te góry są trudniejsze niż Beskid Niski czy Sądecki oraz wszechobecna komercja spowodowały, że trudno było zbudować klimat jak poprzednio. No ale piękne widoki i wola walki spowodowały, że nie było najgorzej. Martwily nas wiesci o ciezkiej chorobie Papryki.
- 25-27.09.2015 - Biwak w Toruniu - w Sanktuarium ks. phm Wincentego Frelichowskiego. Tam oficjalnie powstał patrol pustynnych wilków - składający się z harcerzy należących do 1 NGDH KNIEJA.
- 18-23.11.2015 - wyprawa do Włoch - 2 OWS GET TOGETHER. Piękne miejsce (górzysta okolica), miły klimat. Wspaniała impreza.
- 12-19.02.2016 - Szkolenie Matecznik na Durbaszce w Pieninach. Bardzo udane szkolenie. Świetna atmosfera. Wyszlo po prostu kultowo. Po raz pierwszy udaly sie zapasy Wikingow. Niesamowite tez byly opowiesci o Zajacu. No i nietypowa byla musztra o 5 rano w Krakowie.
- 26-29.02.2016 - Wypad do Rzymu (pielgrzymka) z okazji Swietego Roku Milosierdzia. Super kultowa impreza jak wiekszosc dalekich wypraw. Wrocilismy umocnieni duchowo i pelni wdziecznosci dla gospodarzy o.o.Karmelitow z parafii sw. Pankracego. (proboszczowi przyznaliśmy potem tytuł Segno Vivo di Speranza)
- 09-10.04.2016 - Udział HGW w odsłonięciu tablicy smoleńskiej w Nowogardzie.
- 25-27.05.2016 - biwak w Bartlu. Po raz pierwszy przeprowadziliśmy obrzęd Dnia Dziękczynienia za życie Papryki i inne łaski. Odbyła się też długa debata na temat przyszłej koncepcji pracy HGW. Bohun został powołany na funkcję Z-cy Komendanta (Delfina). Mają też zostać za miesiąc wybrani Strażnicy Poranka - zamiast Rady MacKenzie.
- 03-05.06.2016 - Biwak w Sztokholmie (Szwecja) z okazji 25-lecia Hufca LS-Kaszuby. Bardzo przyjazna atmosfera. Wilki zaprzyniażnili się z harcerkami i harcerzami z Hufca. Chca kontynuować współpracę.
- 24-25.06.2016 - Rykowisko Programowe w Gdyni Karwinach (kościół św. Jadwigi) gdzie uchwalono nowy Regulamin HGW (w związku z wymogiem ponownej rejestracji stowarzyszeń zwykłych w oparciu o nowe Prawo o Stowarzyszeniach) i powołano nowe władze (Starszyznę Gromady i Strażników Poranka).
- 29.07-02.08.2016 - Biała Służba w Brzegach k/Krakowa i Łagiewnikach (Światowe Dni Młodzieży w Świętym Roku Miłosierdzia). Pierwszy raz spotkaliśmy się ze zjawiskiem, że zapraszano nas do służby tylko dlatego że jestesmy harcerzami. Dawało nam to dużo radości. Dobrą rzeczą było też słuchanie słów Papieża Franciszka choć to słuchanie często przerywane było prośbami o pomoc. Ale jechaliśmy by służyć i tak też było. Spotkanie z Kiko tez się Wilkom podobało, bo jak człowiekowi ma się nie podobać Kerygmat
- 20-28.09.2016 - Beskid Niski 2016 (SEW 8). Po komercji Bieszczad znów odetchęliśmy ciszą Beskidu Niskiego. Spotkani - nieliczni - turyści - to była ta turystyczna brać o której marzyliśmy. Świetny odpoczynek w starym stylu.
- 30.09-04.10.2016 - wyprawa w Gorce. Spaliśmy na Turbaczu. Klimatyczne miejsce. Bardzo udany wypad. Po raz pierwszy obożny (Bilbo) i kwatermistrz (Tertius) zostali powołani z młodej kadry (kadry drugiego rzutu) - w myśl koncepcji, że ważniejsza niż doświadczenie harcerskie jest gorliwość do działania. W przyszłości na tej bazie powstanie tzw. Bractwo Krwi (Komendant, kwatermistrz, oboźny - jako grupa realnie prowadząca wypady HGW). W konsekwencji zmniejszy to rolę Starszyzny Gromady. Prowadziliśmy długą dyskusję nt. czy warto powoływać drużyny przy HGW. Otwarte słowo z Bibli zinterpretowaliśmy, że trzeba z tym poczekać.

Strona Główna | Aktualnosci (News) | Zew Wilkow (Voice of Wolves) | Plan Pracy | Ksiega Gosci (Guest Book) | Spiewnik (Songs) | Galeria (Photos) | Kontakt (Contact) | Do Pobrania (Download) | Linki (Links) | Historia (History) | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego