- 03-10.08.2018 - 10 Letni Wypad Wilków (SEW) w Beskidzie Sądeckim.
Historia (History)4

Harcerska Gromada Wilków im. J.P.2


Idź do treści

Historia - stow. zwykłe HGW im. sw. JP II - od tatrzańskiego biwaku 10-lecia (2019-)

- 13-20.07.2019 - mini obóz Wilczych Tropów (gościnnie na Zgrupowaniu ZHR w Bartoszymlesie). Duch WT został umocniony. Kolejny krok do umocnienia naszego młodszego pionu. Kadra tego mini obozu to: Bohun, Pilot, Pomarańcza i Góral.
- 25.07-02.08.2019 - 11 SEW - w Beskidzie Żywieckim. Piękne widoki, dość trudne przemarsze. Dużo nowych wilków - co strasznie zakłóciło klimat Wypadu. Ale z drugiej strony nowi to przyszłość HGW. Wilkiem MacKenzie został wybrany Tyson. Na Krawcowym Wierchu ćwiczyliśmy - z sukcesem - akcję zwijania namiotów i ewakuacji do bacówki w 15 minut - w związku z nadciągającą burzą. Miłe były akcenty związane ze św. JP II (górska droga krzyżowa JP II). Na wypadzie musieliśmy skreślić Eliasza (Strażnik Poranka) i Fightera (patrolowy) z listy członków HGW - w oparciu o Regułę 14 - bo zapisali się oni dodatkowo do HANZY - innej niż HGW jednostki starszoharcerskiej. Kolejne osłabienie Gromady. Ale trzeba walczyć dalej.
- 23-26.08.2019 - OWS Get Together na Ukrainie - fantastyczne spotkanie, super atmosfera. Bardzo się wszystkim podobało. Po zakończeniu Zlotu byliśmy jeszcze jeden dzień - sami we Lwowie.
- 20-22.09.2019 - Klimatyczny wypad do Wilna. Po drodze na Litwę zatrzymaliśmy się na nocnej herbatce u rodziny Hadesa w Olsztynie. W czasie kolejnego nocnego postoju oddaliśmy hołd ofiarom Obławy Augustowskiej przy pomniku w Gibach. Wilno przywitało nas deszczową, zimną pogodą. Przed Ostrą Bramą powierzyliśmy HGW modlitwom Maryi. Byliśmy na mszy św. przy autentycznym obrazie Jezu Ufam Tobie malowanyym zgodnie ze wskazówkami św. Faustyny Kowalskiej. Klimat wypadu był świetny co bardzo umocniło pozytywnego ducha w HGW.
- 14-19.11.2019 - Kultowy wyjazd do Madrytu. Bardzo pomogli nam w organizacji miejscowi księża i seminarzysta. Było dużo chodzenia po mieście i dużo akcentów religijnych. Ponieważ apele mieliśmy na placu naprzeciw budynku Parlamentu więc kilkakrotnie policja pytała co my tam robimy. Stwierdziliśmy, że całkiem niezłe są churros w czekoladzie. Hiszpania to kraj ludzi otwartych lecz niestety o poglądach mocno lewicowych (niektórzy powiedzą pro-europejskich), ale to nie był nasz problem. Super było śpiewać UNA GRAN SENAL z Hiszpanami na Eucharystii. Super była homilia południowoamerykanskiego prezbitera o tym, że Krzyż jest jedyną drogą do Zbawienia. Super było to, że mogliśmy być w domu rodzinnym inicjatora Drogi Neokatechumenalnej - Kiko Arguello. Tam Maryja powiediała 8.12.1959 r. do Kiko takie słowa: "Trzeba tworzyć wspólnoty chrześcijańskie takie jak Święta Rodzina z Nazaretu, które żyłyby w pokorze, prostocie i uwielbieniu, gdzie drugi jest Chrystusem" - ponieważ my to tam też usłyszeliśmy więc traktuję to także jako zadanie dla HGW i dla naszych rodzin. Super, że byliśmy przy stadionie Read Madryt, super była katedra i malowidła Kiko, super było metro i był park Retiro i wiele innych atrakcji. Que Viva Espana
- 20-21.12.2019 - biwak opłatkowy u Hadesa w Olsztynie. Pięknie, klimatycznie ustrojony dom (z choinką, białym obrusem i potrawami wigilijnymi), mili i cierpliwi gospodarze. Sympatyczny biwak.
- 10-17.01.2020 - Bardzo udane Szkolenie Matecznik na Durbaszce w Małych Pieninach. Piękne, śnieżne krajobrazy, zalodzone stoki (szczególnie Sokolicy) - co czyniło wędrówkę prawdziwą walką, własna piosenka o Durbaszce wrzucona na YOU TUBE, wielka szczerość uczestników. Wilcze Tropy zostały przemianowane na próbny, samodzielny patrol Skaliste Wilki. Tytuł Szarego Wilka zdobył Omlet.
- 22.02.2020 - W Pałacu Prezydenckim w Warszawie hm Jerzy Gach "Jerry" został odznaczony przez Prezydenta RP A.Dudę medalem 100-lecia odzyskania niepodległości (na wniosek NKIH Leśna Szkółka).
- 28-29.02.2020 - Biwak w Garczynie z 1 NGDH Knieja (z okazji DMB). Bardzo klimatyczny.
- marzec 2020 - indywidualna droga krzyżowa - na podstawie tekstow przekazywanych e-mailem (był zakaz zgromadzeń - z powodu koronawirusa).
- 16.05.2020 - Kościół o.o. Redemptorystów w Gdyni - Tyson uroczyście przystępuje do Bractwa Harcerskiego Całym Życiem. - 27.06.2020 - jednodniowy wyjazd do Torunia - do sanktuarium św. Jana Pawła II. Ogłosiliśmy, że ks. Eugeniusz Leśniak (z tego sanktuarium) jest naszym kapelanem.
- 04-10.08.2020 - Corona-SEW (pierwszy wypad w Beskid w czasie pandemii koronawirusa) - z bazą w Muscowej - z zachowaniem zasady izolowania się od innych. TRochę gorsza wersja wypadu ale w casie pandemii trzeba było uważać. Po raz pierwszy byliśmy w pustelni św. Jana z Dukli.
- 10-13.09.2020 - wypad w Gorce. Piękny wypad (choć częśc osób nie przyjechała - obawiając się koronawirusa). Po zejściu z gór byliśmy w Kościele św. JP II w Nowym Targu gdzie był odpust zupełny za zmarlych - z okazjio roku 100-lecia urodzin JP II. Zmieniliśmy 2 zwyczaje (na czas koronawirusa): w sobotę zamiast jajecznicy były kawałki jajka na twardo, a na zakończenie wypadu - zamiast wspólnej coli było dzielenie się chlebem
- październik 2020 - biwaki patroli (całkiem udane)
- listopad 2020 - 2 zbiórki w mieszkaniach prywatnych (z uwagi na obostrzenia sanitarne) oraz Rykowisko (trochę wcześniej by zdąrzyć przed lockdownem)
- 10-15.01.2021 - Szkolenie "Corona-Matecznik" na pół legalny wyjazd na Kaszuby (Skoczkowo k/Wąglikowic). Liczba uczestników (razem z kadrą) zostala oraniczona do 10. Trzeba było cały cas chodzić z zasłoniętą twarzą i pilnować by uczestnicy nie byli w zwyt bliskim kontakcie. Było trudno ale jednoczesnie klimat szkolenia byl wspaniały i byliśmy szczęścliwi że udało nam się je zorganizować. Na końcowe świecowisko dojechało liczne grono członków HGW. Pojawiła się też żona Bohuna która otrzymala pseudonim Harfa. Na Szkoleniu zdecydowaliśmy, że rezygnujemy z komunikatora Messenger a przechodzimy na komunikator Signal. Na szkoleniu zapadła decyzja by upoważnić Cornera do założenia Morskich Wilczych Tropów przy HGW na Oksywiu (jednostka ta ma mieć nr 3).
W czasie wolnym nagraliśmy i opublikowaliśmy na youtube piosnekę "To give until it hurts" (słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, melodia J.Gach). Było od początku dużo śniegu co stwarzało bajkowy klimat szkolenia. Niech żyje Skoczkowo.
- 11-14.03.2021 - Kultowa wyprawa w Tatry. Najpierw była nocna Wilcza Droga Krzyżowa przy Sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem. Po raz pierwzy każdy z uczestników czytał fragmet z Pisma Świętego oraz wyglaszał komentarz i modlitwę. Drogę Krzyżową zakończyliśmy odśpiewaniem "Aprite le porte a Cristo" przy ołtarzu papieskim ze spotkania św. JP 2 z góralami na Wielkiej Krokwi. Następnego dnia była wędrowka do Hali Gąsienicowej, a kolejnego dnia przemarsz przez Dolinę Kościeliską do Hali Ornak (tam została podpisana tzw. Poprawka Ornacka dot. uprawnień pełnoletnich instruktorów uczestniczących w biwakaczh HGW - a nie będących funkcyjnymi lub opiekunami na tych biwakach). Z Hali Ornak bylo wyczerpujące przejście przez zalodzoną Iwaniacką Przelecz do Doliny Chochołowskiej. Choć trasy teoretycznie były niezbyt trudne, to w warunkach zimowych (ślisko), przy silnych podmuchach wiatru było tropchę trudniej. Ale daliśmy radę. Bohun i Murzyn mieli własny - bardziej ambitny - plan węrówek (m.in. byli na Kasprowym Wierchu, Szczycie Ornak, na Gubałowce - gdie jeździli na nartach). Przy schroniskach górskich urządzaliśmy zaimprowizowane koncerty piosenki turystycznej - bardzo podobało się to turystom. W sobotę byliśmy na mszy św. w Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach - w drodze do Sanktuarium silny wiatr zerwał rogatywki z głów Pomarańcy i Fightera. Spadły one na ulice a samochody zniszczyły lilijki. Uznaliśmy to za znak, że jest czas ataku na wszystkie ideały i świętości ludzkie i napewno ten atak dotknie też harcerstwa. Społeczeństwo bez zasad jest łatwiejsze do manipulacji a o to chodzi światowej międzynarodówce lewackiej. Mieszkaliśmy w prywatnym Schronisku "Murań" - super przyjaznym miejscu - blisko Sanktuarium na Krzeptówkach. Na biwaku zdecydowaliśmy się połaczyć patrole: czarne i śnieżne wilki. Powstał w ten sposób nowy patrol: białe wilki z patrolowym Figfterem i podpatrolowym Omletem. Bardzo ważne były ideowe nocne gawędy i dyskusje na świecowiskach nt. św. Józefa jako wzoru męskości i nt. przyczyn kampani nienawiści przeciw św. Janowi Pawłowi II. Na wypadzie Murzyn wręczył nam zaproszenie na swój sierpniowy ślub - dorośleją nam te stare wilki. Bardzo potrzebny był wilkom wypadowy impuls tatrzański - w czasie lockdownowego zduszenia społeczeństwa. Trochę męcząca była całodzienna jazda flixbusem z Gdyni do Zakopanego i z powrotem, ale warto było się nieco pomęczyć by spotkać się z Tatrami.
- 04-07.06.2021 - Biwak w Krakowie. Pierwszy raz pojechały z nami "Morskie Wilcze Tropy" z Oksywia. Przy czarnym krzyżu królowej Jadwigi na Wawelu podpisaliśmy tzw. Poprawkę Wawelską dot. zasad organizacyjnych WIHO (Watahy Instruktorów Harceskich "Ornak"). Byliśmy na kopcu Kościuszki oraz w 2 sanktuariach na Łagiewnikach: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium św. JP 2. Na biwaku oficjalnie pożegnaliśmy Fightera - wyjeżdżającego z rodziną do Belgii - w ramach misji wojskowej. Biwak - jak zawsze - był udany, choć przez korki na drogach przyjechaliśmy Flixbusem do Gdyni w środku nocy. Ale harcerz jest zawsze pogodny.

Strona Główna | Aktualnosci (News) | Zew Wilkow (Voice of Wolves) | Plan Pracy | Ksiega Gosci (Guest Book) | Spiewnik (Songs) | Galeria (Photos) | Kontakt (Contact) | Do Pobrania (Download) | Linki (Links) | Historia (History) | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego