Harcerska Gromada Wilków                                                               Gdynia, 2011-07-22

       im. Jana Pawła II                                                św. Marii Magdaleny – 2 urodziny HGW

                                             

                 

 

ZEW WILKÓW  7 / 2011

 

 

1. Drugie urodziny HGW:

Przypominam, że dokładnie 2 lata temu w Krempnej w Beskidzie Niskim powstała Harcerska Gromada Wilków. Jej założycielami byli:

- Jerzy Gach „Prorok Jerry”

- Michał Giziński „Gizia”

- Dariusz Sikora „Jeżu”

- Mateusz Makiła „Beta”

- Krzysztof Stenke „Pirat”

- Patryk Linda „Tiger”

- Dominik Łukasiewicz „Wapniak”

- Krzysztof Rodhe „Świstak”

- Dawid Domański „Wilku”

 

2. Znak Służby Wędrowniczej:

Po konsultacjach z niektórymi druhami z HGW uznałem, że czas jest opracować i wprowadzić znaki służby wędrowniczej.

Znakiem, który mógłby być wprowadzony jako pierwszy jest trzypoziomowy znak liścia dębowego (brązowy, srebrny i złoty) – nawiązujący do zasad obowiązujących zwiadowców w książce Johna Flanagana „Zwiadowcy”.

Zdobywanie liścia każdego poziomu trwałoby nie mniej niż 1 rok. O jego przyznaniu decydowałaby kapituła składająca się z osób, które zdobyły dany znak. Szefem kapituły byłaby osoba, która najdłużej ma znak. Do czasu powstania kapituły znak będzie przyznawany przez Komendanta Gromady.

Zadania dla każdego poziomu powinny określać działania i umiejętności zwiadowców np. budowa łuku i strzelanie, tropienie śladów zwierząt, działania na rzecz rozwiązywania konfliktów między ludźmi oraz służbę związaną z ludźmi lub zwierzętami – co najmniej raz w miesiącu – dla patrolowego służbą byłoby prowadzenie patrolu (by te znaki – zgodnie z nazwą – wiązały się z konkretną służbą). Znaki służby mogłyby być umieszczone na końcu księgi sprawności własnych – choć nie są tym samym co sprawności. Zdobywanie znaków służby mogłoby się wiązać ze zdobywaniem niektórych sprawności. Zdobywanie znaków służby nie ma zastępować zdobywania stopni.

 

Powołuję zespół w składzie: Murzyn, Czapla i Glizda do opracowania propozycji zasad ww. znaku służby i przedstawienia ich całej Gromadzie – na biwaku wrześniowym. Przewodniczącym zespołu jest Murzyn. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do tego zespołu to nie widzę problemów.

 

3. Oznaczenie stopni:

Przywracam ustanowioną 13.05.2011 w Szwecji zasadę, że stopnie harcerskie oznaczane są gwiazdkami przypinanymi do czarnego obszycia lewego pagonu.

 

4. Miejsca do sprawności 3xP:

Przypominam, że na tegorocznym wypadzie SEW miejscami uznanymi do sprawności 3xP są: Kościół Mariacki w Krakowie oraz Klasztor w Komańczy (Bieszczady).

 

 

 

                                                 Czuj Duch !

                                                                       Komendant Gromady

 

                                                                 hm Jerzy Gach „Prorok Jerry”